Aktuality

Silvie – právnička, oběť zločinu a facilitátorka restorativního programu

Dnes si připomínáme Evropský den obětí trestných činů.

RUBIKON Centrum přes 30 let pracuje s pachateli trestných činů, a právě proto je pro nás téma obětí důležité. V aktuálním projektu RUBIKON Restorativně ve spolupráci s Institutem pro restorativní justici zavádíme do našich služeb pro klientstvo principy restorativní práce, a to včetně zohledňování potřeb a pohledů obětí trestných činů. Součástí tohoto projektu je také naše kolegyně Silvie – právnička, dluhová poradkyně a současně člověk s vlastní zkušeností s rolí oběti zločinu.  Zúčastnila se restorativního projektu Building Bridges Mezinárodního vězeňského společenství a nyní je facilitátorkou programu ReSet.

Kdy a jak jsi se stala obětí zločinu?

V květnu 2023 jsem cestovala nákladní lodí po řece Amazonce z Kolumbie do Peru a poslední den plavby byla naše loď přepadena piráty. Stříleli po nás, donutili loď zastavit, vstoupili na palubu a ukradli nám vše, co mělo nějakou hodnotu. Způsobená škoda se vyšplhala přes 100 tisíc korun, ale nejvíce mě zasáhla ztráta všech fotografií a videí z 10měsíčního cestování po Jižní Americe.

Co se v tu chvíli stalo s právničkou a dluhovou poradkyní pro lidi s trestní minulostí v tobě?

Nejspíš to, co s kýmkoli jiným. Na vlastní kůži jsem prožila, jaké to je bát se o život a potom přijít o všechno. Na nějaký čas jsem upadla do velké letargie a smutku, neustále jsem se ptala, proč se to stalo zrovna mně. Bála jsem se vycházet ven, byla jsem neustále ve střehu a v hlavě mi stále jelo, že když se mi to stalo jednou, může se to stát kdykoli znovu.

Proč ses rozhodla pro projekt Building Bridges, jak to probíhalo, co ti to dalo?

Mezinárodní vězeňské společenství organizuje v rámci Building Bridges skupinová setkání pachatelů a obětí nesouvisejících trestných činů. Rozhodla jsem se do takového setkání zapojit, protože jsem cítila, že je to něco, co mi může pomoci při zpracování mé role oběti a zotavení z následků trestného činu, který na mně byl spáchán. Chtěla jsem, aby mou zkušenost, moje pocity i to, jaké mělo přepadení dopady na můj každodenní život, slyšeli mými slovy pachatelé trestných činů. Zároveň mne zajímalo, jak pachatelé přemýšlí, jaké jsou jejich motivy, jak vnímají osoby obětí svých činů oni sami.

Co je ReSet a jaká je tvoje role v tomto programu?

ReSet je program, v rámci něhož lze zprostředkovat kontakt mezi tím, kdo spáchal nějaký trestný čin, a tím, kdo byl tímto konkrétním trestným činem zasažen. Takový kontakt může mít různé podoby, od dopisu až po dialog ve formě osobního setkání mezi obětí a pachatelem*kou za podpory facilitátorek*ů z programu. Oběti zapojení do programu přináší možnost přímo sdělit pachateli*ce, jaké dopady měl trestný čin na její život. Může položit otázky, na které potřebuje znát odpovědi a jinde je nedostala. Pachatel*ka má zase příležitost se oběti omluvit, vysvětlit své motivy, navrhnout napravení důsledků trestného činu a pokusit se změnit, jak je obětí vnímán*a.

Jak tvoje účast v Building Bridges a ReSet ovlivní tvou práci s klienty a klientkami?

Potřeby lidí s trestní minulostí teď vnímám v širší perspektivě. Uvědomuji si, že je důležité, abychom jim pomáhali v nahlížení a plnění jejich potřeb v synergii s potřebami obětí a podporovali je i na cestě hledání a realizování kroků k nápravě toho, co se stalo v minulosti. Věřím, že práce s těmito tématy v rámci poradenství může u našich klientů*ek posilovat odpovědnost, empatii, podpořit jejich plnou integraci do společnosti a přispět k uzdravení a posílení komunity.

Silvie - právnička RUBIKON Centra, dluhová poradkyně a současně člověk s vlastní zkušeností s rolí oběti zločinu. Zúčastnila se restorativního projektu Building Bridges Mezinárodního vězeňského společenství a nyní je facilitátorkou programu ReSet.