Aktuality

Analýza programů stran ukázala propastné rozdíly v přístupu k vězeňství a trestní justici

Nezisková organizace RUBIKON Centrum zpracovala analýzu témat vězeňství a trestní justice ve volebních programech pro nadcházející volby do Poslanecké sněmovny. Kromě výtahu a shrnutí relevantních pasáží zahrnuje i srovnání s posledními volbami z roku 2017. Díky tomu analýza nabízí nejen porovnání jednotlivých kandidujících subjektů, ale i reflexi vývoje, který lze v této oblasti na naší politické scéně sledovat.

Česká republika má druhou nejvyšší míru uvěznění ze všech zemí Evropské unie (197 vězněných osob na 100 tisíc obyvatel), a to navzdory klesající míře kriminality. To vede k přeplněnosti věznic, která znemožňuje individuální práci s odsouzenými na jejich přípravě na život po propuštění. Výsledkem je pak i vysoká míra recidivy: 7 z 10 lidí se v průběhu života do vězení znovu vrací.

„V přístupu politických stran jsme zaznamenali obrovské rozdíly,“ přibližuje výsledky analýzy její autorka, Jana Smiggels Kavková. „Zatímco některé strany, například koalice Pirátů a Starostů nebo Strana zelených, téma zpracovaly velmi progresivně, jiné se naopak přiklonily k represivnímu pojetí, které je vnímáno jako voličsky populární. Tento přístup zvolila SPD, ale překvapivě i ČSSD a hnutí ANO.“

Ze zkušeností z ČR i ze zahraničí je známo, že represivní a přísné pojetí trestní politiky nepřispívá k většímu bezpečí ve společnosti a poklesu kriminality. Osvědčuje se naopak podpora reintegrace pachatelů, efektivnější využívání alternativních trestů a individuální práce s odsouzenými. Zahrnout tato témata do volebního programu ovšem vyžaduje určitou dávku odvahy.

Analýzu tématu vězeňství a trestní justice v programech politických stran pro volby do PS PČR 2021 najdete ZDE.

Tiskovou zprávu najdete ZDE.