Aktuality

AOOV: vládní návrh čerpání prostředků z ESF sebere peníze na práci s ohroženými skupinami

Asociace organizací v oblasti vězeňství (AOOV) zásadně nesouhlasí s vládním návrhem podmínek čerpání prostředků z Evropského sociálního fondu, jehož záměrem je snížit prostředky alokované do oblasti Operačního programu zaměstnanost (OPZ+) o 10 % a zavést povinnou spoluúčast subjektům z řad neziskových organizací ve výši 5%.

Vláda podle AOOV významně podceňuje význam prevence v oblasti sociálního vyloučení a ohrožuje fungování organizací, které poskytují služby ohroženým osobám. Tyto organizace se zaměřují na veřejně prospěšnou činnost a suplují tak v řadě oblastí nečinnost či neefektivní aktivitu státu. Organizace nemají žádné vlastní prostředky, kterými by spolufinancovaly veřejně prospěšné projekty.

AOOV upozorňuje, že snížení prostředků ESF bude mít negativní důsledky pro organizace pracující s dětmi a mladými, s rodinami, osobami se zdravotním postižením či seniory, dále také s lidmi v bytové nouzi, bez přístřeší a dalšími ohroženými skupinami včetně osob vycházejících z vězení.

AOOV v této věci podnikla řadu kroků:

  • vznesla připomínky k vládnímu návrhu financování přes Radu vlády pro NNO
  • odeslala dopis ministryni spravedlnosti Marii Benešové se zdůvodněním svých návrhů a žádostí o podporu v této věci
  • připojila se k výzvě iniciativy Za bydlení, která byla adresována premiérovi Babišovi

Po pátečním jednání na ministerstvu pro místní rozvoj, kterého jsme se zúčastnili spolu s dalšími zástupci iniciativy Za bydlení, je zřejmé, že česká vláda nehodlá vyslyšet naše připomínky a ani se jimi zabývat, a to přesto, že byly podpořeny více než třiceti nevládními neziskovými organizacemi a jsou v souladu s doporučením evropského komisaře Nicolase Schmita.

Dovolujeme si vás jménem naší organizace a hlavního organizátora iniciativy, Platformy za bydlení pozvat na novinářský brífink, který proběhne v úterý 2. února od 9:00 do 10:00. Cílem brífinku bude vysvětlit záměry vládního návrhu a jeho možné negativní dopady.  Pozvánku na brífink uvádíme zde včetně odkazu na samotnou online platformu webex.

Kontakt:

Jana Smiggels Kavková, předsedkyně výboru AOOV

E-mail: [email protected], Tel: 608 553 825