Aktuality

Bangkok Rules: Hudební workshop v Drahonicích

„Díky tomuto dni budu vnímat hudbu všude,“ prohlásila jedna z vězenkyň, která měla možnost zúčastnit se hudebního workshopu ve Věznici Nové Sedlo, objekt Drahonice. Workshop zde uspořádal přední norský kytarista, hudební skladatel a producent Frode Barth se svým kolegou zvukařem Espenem Fjerdingstadem v rámci projektu Naplnění Bangkok Rules v ČR: cesta k naplnění lidských práv vězněných a propuštěných žen.

Už král David věděl o léčivých účincích hudby. Ve Starém zákoně se popisuje propojení hudby a medicíny, kdy David léčil hrou na harfu deprese krále Saula. V rámci psychoanalýzy pak terapeutické účinky hudby rozpracoval Karl Gustav Jung, podle kterého hudba může svými specifickými prostředky pronikat do hlubších vrstev osobnosti než mluvené slovo.

Velice vám děkuji za otevření mého srdce,“ zaznělo v závěru z úst jedné z účastnic. A i když to byl pro odsouzené ženy jen několikahodinový zážitek, věříme, že realizovat takové akce ve věznicích má smysl. Dokazují to i další zpětné vazby: „Dnešní vystoupení bylo nejsilnějším a nejemotivnějším zážitkem, který jsem doposud za mřížemi zažila, cítila jsem se zase jako člověk a né jako vězeň. Moc děkuji a doufám, že to nebylo poslední setkání…

Nebylo, pro velký úspěch hodláme akci zopakovat a v budoucnu realizovat na dlouhodobější a pravidelné bázi. Velký dík patří nejen našim norským partnerům, ale také řediteli věznice plk. Martinu Tomanovi za otevřenost a projevenou důvěru.

 

„Naplnění Bangkok Rules v ČR: cesta k naplnění lidských práv vězněných a propuštěných žen“ je projekt realizovaný RUBIKON Centrem,  podpořený grantem z Norska prostřednictvím Norských fondů.

#bangkokrules #bankockápravidla #rubikoncentrum #vscr #veznicenovesedlo #objektdrahonice #frodebarth #espenfjerdingstad #muzikoterapie #hudebniworkshop