Aktuality

#pribehybezmrizi ze života Chodovské party – květen 2020

Tréninková místa jsou určená pro klienty, kteří potřebují obnovit, vytvořit nebo rozvíjet pracovní návyky a sociálně profesní dovednosti. V rámci tréninku se připravují na volný trh práce pod vedením odborného poradce. RUBIKON Centrum zajišťuje klientům tréninková místa u spolupracujících zaměstnavatelů, ale také přímo v organizaci (25 % našich zaměstnanců jsou současní nebo bývalí klienti). Možností je celá řada – místa provozních asistentek/asistentů v kancelářích v Praze i na pobočkách, práce na zahradě Kotlaska nebo pracovní četa v Chodově v okrese Sokolov. V roce 2019 si na tréninkovém místě zvýšilo kompetence 44 klientů.

Pracovní četa v Chodově má za úkol především úklid odpadků ve vybraných lokalitách a sekání trávy pro město Chodov i pro další organizace (např. sportovní kluby). Pracuje 4 dny v týdnu od 7:30 do 15:30. Vede je naše kolegyně Katka Kyselová z chodovské pobočky RUBIKON Centra. Jako vedoucí tréninkových míst pracovníky ráno odvede na místo zakázky, zadá jim práci, během týdne je namátkově kontroluje, přebírá hotovou práci a řeší případné nedostatky.

Přinášíme vám #pribehybezmrizi ze života Chodovské party

V plné sestavě se poprvé sešli 4. 5. Robert je krátce po propuštění z vězení, přestěhoval se na ubytovnu kousek od Chodova, kde nikoho nezná, v Chodově byl poprvé v životě. Z věznice vyšel jen v oblečení, které měl na sobě. Blažena hledala dlouho stálou práci, vyzkoušela různá zaměstnání, ale vždycky po krátké době o práci přišla. Pavel 1 nastoupil zatím jen na měsíc, než si dodělá řidičák, pak by měl pracovat jako zedník. Honza si chce s podporou RUBIKON Centra udělat kurz na vysokozdvižný vozík a najít si práci v Karlových Varech. Pavel 2 si už našel v Chodově práci, ale zatím to není nic stálého. Během tréninku by si rád zvýšil kvalifikaci – buď získá papíry na vysokozdvižný vozík, nebo řidičský průkaz.

Motivace do práce je značná – hned následující den ráno přišli všichni včas. První zakázka bylo vyklízení lesa a prostoru vedle restaurace Daliborka, kde přespávali bezdomovci. Úkol zvládli dokonce dříve, než bylo plánováno. Po prvním týdnu to vypadalo, že se sešla fajn partička, která si rozumí a nemá žádné potíže.

Ve středu 13. 5. dorazili ráno jen tři. Robert přišel později, protože si musel vyzvednout úřední dopis na poště. Blažena také – měla konzultaci s odbornou poradkyní RUBIKON Centra. Robert chce skončit. Přišel za pracovními poradci, že už nemůže v četě dál pracovat. Důvody nechtěl moc rozebírat, řekl jen, že si s ostatními nerozumí a nemá si s nimi o čem povídat. Dohodli jsme se, že dnes půjde domů a mohl by přijít zítra, uklidit v kanceláři, umýt okna a podobně. Ostatní toho ten den příliš nenapracovali, byli z toho rozhození.

Ve čtvrtek všichni kromě Roberta vyrazili opět vyklízet cesty. Robert pracoval sám, uklízel lesík poblíž kanceláře.

V pondělí 25. 5. dělal Pavel 1 závěrečné testy u autoškoly. Dorazili tedy jen Pavel 2, Honza a Robert s tím, že budou pokračovat v zakázce. Jenže se tak rozpršelo, že ani nedošli na pracoviště a už byli úplně promočení. Na místě, kde pracují, není ani kam se před deštěm schovat.

…a jak to bylo dál? 🙂 Dozvíte se příště.