Aktuality

#pribehybezmrizi ze života Chodovské party – září 2020

Od května jste s námi sledovali osudy klientů RUBIKON Centra, zaměstnaných na tréninkových místech v pracovní četě v Chodově v okrese Sokolov.

Letos se v Chodovské partě vystřídalo celkem 7 klientů, což je rekord. Za úkol měli především úklid odpadků a údržbu zeleně. Největší kus práce odvedli naši pracanti v rekreačním areálu Bílá voda, dále na Spartaku Chodov, na sídlišti kolem KASSu a ve sportovním areálu Stará Chodovská. Pracovali pod přísným, ale spravedlivým dohledem Katky Kyselové, pro kterou vedení tréninkových míst znamenalo křest ohněm – na chodovskou pobočku RUBIKON Centra nastoupila teprve na jaře 2020. Zvládla tento nelehký úkol na výbornou a získala si respekt zejména svojí důsledností. Nikomu neodpustila špatně odvedenou práci a díky tomu se postupně zvyšovala kvalita odvedené práce a ubývalo reklamací ze strany zadavatelů. Po skončení tréninku 3 klienti získali zaměstnání, 2 další na nástup do práce čekají.

Příběhy Chodovské party dospěly dnešním dílem do svého finále. Minulé díly najdete ZDE. Budeme rádi, když nám dáte vědět, jak se vám série líbila (pište na [email protected])!

 

Katka a Magdalena před chodovskou kanceláří RUBIKON Centra.

Seriál #pribehybezmrizi ze života Chodovské party se uzavírá!

Středa 9. 9. Dnes má Honza pracovní pohovor v Bečovské zahradě. V půl desáté měl být v Bečově. Volají z Bečovské zahrady, kde Honza je a jestli tedy dorazí. Poradkyně Irena hned telefonuje Honzovi. Je na zastávce ve Varech, nestihl vlak, protože autobus přijel později. Pak zjistil, že vlak nejezdí, že je místo něj náhradní autobusová doprava.

Honza nakonec se zpožděním, ale přece do Bečovské zahrady dorazil. Odpoledne přišel s dobrou zprávou, že již příští týden v úterý nastupuje! Pepovi stále není dobře, ale zítra prý určitě přijde. Katka tedy poslala Magdalenu uklidit lesík za garážemi.

Ve čtvrtek přišli všichni tři a uklízeli poslední okruh na Bílé vodě. V pátek přišel Pepa o hodinu později, ale zavolal, aby se omluvil. Katka s ním šla na Bílou vodu, kde pak Pepa zastřihoval keře, aby nezasahovaly do cesty. Katka mezitím kontrolovala práci odvedenou za tento týden, ale s výsledkem moc spokojená nebyla, Chodovská parta to bude muset příští týden napravit.

Pondělí nezačalo slavně – dostavila se jen Magdalena, Honza ani Pepa nezvedali mobil. Katka s Magdalenou vyrazily na Bílou vodu, Pepa se ozval cestou, že už jede za nimi. Oba tedy upravovali cesty na Bílé Vodě a pokračovali v tom i druhý den, potom, co uklidili ovoce, spadané ze stromů.

Honza měl dnes začít pracovat v Bečově, ale místo toho musel řešit dramatickou situaci. Jeho maminka, se kterou má moc hezký vztah, zkolabovala a odvezli ji do nemocnice do Prahy. Aby se za ní dostal, musel prodat telefon, takže ani nemohl zavolat. Ředitel Bečovské zahrady měl naštěstí porozumění a s Honzou se domluvil, že může do práce nastoupit od 1. října.

16. 9. se opakovala situace z pondělka – Pepa nedorazil, nejdřív nezvedal mobil, pak dostal na dnešek neplacené volno. Katka doprovodila Magdalenu na Bílou vodu, kde ke své nelibosti zjistila, že pracovníci jeden okruh úplně vynechali, i když tvrdili, že tam několikrát byli. Příští den jim na místě názorně ukázala, co mají dodělat. Pepa měl zase zpoždění, navíc má potíže s bydlením – nemá zaplacenou ubytovnu.

V pátek přišla do práce výjimečně i Magdalena, musí si nadělat pár hodin, dnes se uklízí lesík. Pepa ještě ráno zavolal do ubytovny, aby se domluvil, kdy si dojde pro oblečení.

Poslední zářijový týden zahájila Chodovská dvojka opět úklidem v lesíku. Hodinu před koncem pracovní doby se vrátili do kanceláře s tím, že v lesíku jsou feťáci a Magdalena se jich bojí. Katka je tedy poslala ještě uklízet potrubí u Bahňáku. V tom pokračovala Magdalena i druhý den, Pepa nedorazil vůbec.

Jeho situace je poslední dobou čím dál horší, ztratil ubytování, špatně vychází s penězi a často chodí do práce pozdě. Protože dnes nepřišel bez omluvy, jsme bohužel nuceni Pepu propustit. Spolupráce s ním nekončí, nadále se mu snažíme zajistit bydlení v azylovém domě v Karlových Varech. Ještě si u nás v kanceláři nechal osobní věci. Čekáme, kdy se ukáže.

Ve středu 23. 9. Magdaléna dorazila jako vždy včas. Na Bílé vodě uklízela poslední cestu, na kterou se Chodovská parta ani jednou nedostala. Naplnila přes 3 pytle odpadků, včetně např. vyhozených pneumatik.

Ve čtvrtek měla mít Magdaléna poslední pracovní den. Místo do práce ale nakonec musela k doktorovi, kvůli svědivé vyrážce, která se jí najednou objevila po těle. Zodpovědně si to nahradila v pátek, svou životní etapu na tréninkovém místě uzavřela velkým úklidem kanceláře, mytím oken a údržbou nářadí.

Co bude s Magdalenou dál? Poradkyně Irena jí pomáhá sehnat zaměstnání, ve hře je inzerát na práci v lese, tak držme Magdaleně palce!

A na závěr pár slov od Katky Kyselové: „Byla to pro mě velká zkušenost a můžu říct, že někdy i dost náročná. Myslím si, že jsem s většinou lidí z Chodovské party měla dobré pracovní vztahy a byla jsem ráda, že se mnou pak jednali na rovinu. Těší mě, že někteří z nich už mají svou práci a doufám, že i ostatním se podaří zaměstnání najít.“

 

 

Tréninková místa jsou určená pro klienty, kteří potřebují obnovit, vytvořit nebo rozvíjet pracovní návyky a sociálně profesní dovednosti. V rámci tréninku se připravují na volný trh práce pod vedením odborného poradce. RUBIKON Centrum zajišťuje klientům tréninková místa u spolupracujících zaměstnavatelů, ale také přímo v organizaci (25 % našich zaměstnanců jsou současní nebo bývalí klienti). Možností je celá řada – kromě Chodovské party jsou to pozice provozních asistentek/asistentů v kancelářích v Praze i na pobočkách nebo práce na zahradě Kotlaska. V roce 2019 si na tréninkovém místě zvýšilo kompetence 44 klientů.