Aktuality

S mentorem přes Rubikon – Jak je důležité míti mentorku

Projekt S mentorem přes Rubikon chce zlepšit podmínky pro osoby opouštějící výkon trestu odnětí svobody prostřednictvím individuální komplexní práce s klienty před a po propuštění. Pod vedením odborných poradců s klienty pracují mentoři. Jejich vyškolení a následná podpora a vzdělávání jsou inspirovány dobrou praxí partnera projektu, norské organizace Wayback.

Při propuštění byl pan Michal v podstatě bez finančních prostředků.  Mentorka se s ním sešla na nádraží a doprovodila ho na úřad práce pro dávku mimořádné okamžité pomoci, tzv. MOP, aby si mohl zajistit základní životní potřeby. Na tuto pobočku úřadu práce nebylo možné se předem objednat. V čekárně už bylo asi 20 lidí a zbývala hodina do uzavření z důvodu polední pauzy. Mentorka a pan Michal tedy jeli do kanceláře RUBIKON Centra, zahřát se a vyzvednout potravinovou pomoc. Na Michala tu čekal také batoh, ve kterém kromě trvanlivých potravin našel hygienické potřeby, oblečení a další důležité věci, věnované dárci v rámci akce „Batoh pro nový začátek“.  Pořádáme ji ve spolupráci s MČ Praha 8 pod záštitou místostarostky Vladimíry Ludkové.

Pak se Michal a mentorka vrátili zpět na úřad práce, kde jim paní úřednice sdělila, že MOP určitě nevyplatí dnes, na její schválení má 30 dní. Navíc chybí doporučení od sociálního kurátora a bez něj pan Michal MOPku nedostane. Argumentace mentorky, že její klient má předjednané zaměstnání a pro potvrzení nešli vzhledem k úspoře času, nepomohla. Jejich další kroky tedy vedly za sociální kurátorkou pro potvrzení a následně zpět na úřad práce odevzdat žádost.

Nakonec mentorka doprovodila pana Michala na schůzku s předjednaným zaměstnavatelem, který měl pro něj naštěstí již připravenou práci s ubytováním.

Je otázka, zda bude panu Michalovi vyplacená dříve mimořádná okamžitá pomoc, nebo záloha od nového zaměstnavatele. Nezbývá než doufat, že vše dopadne dobře.

Projekt S mentorem přes Rubikon: Realizace programu Mentoring je podpořen grantem z Norska.

http://www.norskefondy.cz/

https://eeagrants.org/