Aktuality

S mentorem přes Rubikon – pan Pavel na svobodě

Projekt S mentorem přes Rubikon chce zlepšit podmínky pro osoby opouštějící výkon trestu odnětí svobody prostřednictvím individuální komplexní práce s klienty před a po propuštění. Pod vedením odborných poradců s klienty pracují mentoři. Jejich vyškolení a následná podpora a vzdělávání jsou inspirovány dobrou praxí partnera projektu, norské organizace Wayback.

O usměvavém panu Pavlovi, který se připravoval na výstup z Věznice Příbram, už jsme psali. Jeho příběh nyní pokračuje dál na svobodě.

Z věznice vyšel Pavel na Štěpána, 26. prosince loňského roku. Propustili ho neočekávaně o den dříve, což by byl jistě důvod k radosti, kdyby se tím nezkomplikovaly Pavlovy plány na první kroky po propuštění. Ubytovnu v Praze měl zamluvenou až na další den, neměli pro něj místo. Volal své poradkyni, ale ta byla 100 kilometrů daleko a takto na dálku a navíc ve svátek pro něj nemohla udělat víc, než mu předat kontakt na Naději. Pavel ho nakonec nevyužil, celou noc strávil venku a chodil po městě. Zvládl to.

Druhý den už se v RUBIKON Centru sešel s mentorem a poradkyní. Dostal batoh pro nový začátek, potravinový balíček a také opravdový, zabalený dárek k Vánocům (praktické teplé ponožky). Zaplatili jsme Pavlovi ubytovnu a také mu poskytli telefon se sim kartou. Díky tomu je nyní v kontaktu se svou maminkou – usmíření s ní je jednou z Pavlových priorit.

Ve středu 28. prosince vyrazil Pavel v doprovodu mentora na úřad práce, registrovat se a požádat o doplatek na bydlení na ubytovnu. S ubytováním však nešlo všechno dál tak hladce, jak to Pavel s poradkyní před propuštěním naplánovali. Ubytovna byla přislíbená na měsíc, ale pak Pavlovi řekli, že se musí do týdne odstěhovat. Nakonec se podařilo sehnat jinou ubytovnu.

Další metou byl pohovor u našeho spolupracujícího zaměstnavatele – dopadl dobře a Pavel byl přijat. Ještě 23. ledna mentor pomáhal Pavlovi řešit peripetie s chybějící kartičkou zdravotní pojišťovny, ale nyní už je vše v pořádku, pan Pavel má práci, v úterý 24. ledna zrovna uklízel listí.

Plány před výstupem z vězení jsou důležité, ale často se stává, že po propuštění je všechno jinak. Podpora a doprovod mentora pak může být jazýčkem na misce pomyslných vah, který rozhodne, kam se bude klientova cesta dál ubírat.

Projekt S mentorem přes Rubikon: Realizace programu Mentoring je podpořen grantem z Norska.

http://www.norskefondy.cz/

https://eeagrants.org/