Aktuality

S mentorem přes Rubikon – příběh z Heřmanic

Projekt S mentorem přes Rubikon chce zlepšit podmínky pro osoby opouštějící výkon trestu odnětí svobody prostřednictvím individuální komplexní práce s klienty před a po propuštění. Pod vedením odborných poradců s klienty pracují mentoři. Jejich vyškolení a následná podpora a vzdělávání jsou inspirovány dobrou praxí partnera projektu, norské organizace Wayback.

Společná cesta pana Adama a RUBIKON Centra začala v ostravské Věznici Heřmanice, po jeho propuštění na svobodu pokračuje v Praze.

Adam studoval na SOU obor kuchař-číšník. Po 2 letech ale ze školy odešel a začal pracovat jako montážní dělník. Této nebo podobné profese se pak držel vždy, když mohl nebo chtěl pracovat. V 18 letech bylo středobodem jeho vesmíru jediné: kamarádi a večírky plné alkoholu a někdy i drog. Pak přišel první výkon trestu na 5 let. Jakmile se napil, jednal zkratkovitě a někdy i páchal trestnou činnost. Po propuštění se do vězení dostal ještě čtyřikrát. Žil stylem „jednou jsi dole, jednou nahoře“. Jeho trestná činnost se postupně omezila „jen“ na neustálé řízení bez řidičského oprávnění.

Tři měsíce před propuštěním z Heřmanic začala s Adamem pracovat naše odborná poradkyně z ostravské pobočky. Dojížděla za ním do věznice. Adam chtěl hlavně práci, aby se mohl dát dohromady, nebo – jak říkáme my – stabilizovat. Práci bere jako jednu z nejdůležitějších součástí svého života.

Adam měl velké štěstí, protože se povedlo propojit ho s potenciálním zaměstnavatelem ještě ve výkonu trestu prostřednictvím Skype pohovoru. Ten dopadl nadějně: Adam se má po propuštění ozvat. Mohl by získat práci, kterou umí – jednalo se o pozici stavebního dělníka. Navíc s ubytováním a daleko od města, kde se odehrávala celá jeho minulost a kam se určitě nechce vracet.

Protože slíbené zaměstnání bylo v Praze, bylo potřeba uskutečnit tzv. „transfer klienta.“ Ostravská pobočka RUBIKON Centra předala klienta do péče pražského týmu.

Po propuštění ale nastal zvrat, Adam se sice do Prahy dojel, už se ale neměl jak dostat do zaměstnání a do domluveného ubytování, byl bez prostředků, bez jídla, bez oblečení. Naštěstí jsme ale připraveni poskytnout pomoc klientům i za těchto okolností. Pražská poradkyně Adamovi předává lístek na MHD, aby se dopravil na ubytovnu a do práce. A co ej ještě důležitější – na scénu nastupuje mentor, aby klientovi poskytl podporu a doručil potravinovou pomoc.

Adam říká, že si je plně vědom svých předchozích chyb. Hodlá ve spolupráci s námi pokračovat, aby zvládnul vše lépe a jinak, než v předchozích případech. Na zkušenosti z uvězněním vnímá pozitivně to, že přijal zodpovědnost a nastavil si pevné hranice. Mentor i odborná poradkyně tu budou, aby ho podrželi, kdyby na cestě narazil na další překážky.

 

Projekt S mentorem přes Rubikon: Realizace programu Mentoring je podpořen grantem z Norska.

http://www.norskefondy.cz/

https://eeagrants.org/