Aktuality

Dobrovolnické dny na Kotlasce posilují týmové vztahy ve firmách

Když se řekne komunitní zahrada, mnozí si představí červená rajčátka, voňavé bylinky nebo třeba radost z dozrálé cuketky. Možná také příležitost k upevňování sousedských vztahů a příjemný odpočinek s rukama v hlíně. V Komunitním centru a zahradě Kotlaska se ale pěstuje i něco dalšího: firemní dobrovolnictví, které zde již zapustilo kořeny, vzkvétá a přináší své ovoce. Během letošní zahradní sezóny se u nás vystřídalo 24 dobrovolníků, kteří odpracovali neuvěřitelných 192 hodin.

Jak to funguje?

Dobrovolnické dny s námi na Kotlasce pořádají firmy, které v rámci strategie společenské odpovědnosti umožňují svým pracovníkům strávit 1-2 pracovní dny v roce prací pro neziskovou organizaci.  Dobrovolníci jsou pro nás váženými hosty, na jejich příchod se pečlivě připravujeme a v daný den máme vždy vyčleněného kolegu z týmu, který se skupině věnuje. K dispozici jim je také zázemí komunitního centra včetně plně vybavené kuchyně. Na Kotlasce rádi přivítáme jednotlivce i skupiny 5–30 dobrovolníků.

Přínos pro Kotlasku!

Na Kotlasce pracují na tréninkových místech lidé s trestní minulostí – klienti naší organizace RUBIKON Centrum. Dobrovolníci pro ně mohou být příkladem ve své ochotě pustit se do jakékoliv činnosti a učit se novým věcem, což je přístup, s nímž se u nich setkáváme téměř bez výjimky. Kromě odvedené práce nám dobrovolníci dávají pocit, že náš projekt je smysluplný, když se právě jemu rozhodli věnovat svůj čas. Jejich názorů a zpětných vazeb si vážíme. Velmi také vítáme, když zaměstnavatel doplní dobrovolnickou práci příspěvkem na materiál nebo nástroje, které se v rámci dobrovolnického dne využijí. To nám umožňuje pouštět se i do rozvojových projektů, které jsme kvůli nedostatku financí odkládali, např. do renovace prostor, dobudování zázemí, výsadby apod.

Dobrovolnictví pomáhá posouvat náš projekt vpřed!

A co z toho mají firmy?

Dobrovolnický den je ideální příležitostí, jak strávit čas se svými kolegy jinde než v práci, v neformální atmosféře se utuží vztahy a často přicházejí i nové nápady. Většina dobrovolníků si možnosti, kterou jim tímto zaměstnavatel dává, váží a vnímá ji jako nefinanční benefit, jako projev důvěry ze strany firmy. Nejčastěji se setkáváme s lidmi, kteří svůj běžný pracovní den tráví v kancelářích u počítače a příležitost strávit den fyzickou prací venku na zahradě je nadchne.

Nejlépe to vyjádří slova jedné z dobrovolnic:

„Včerejší den jsem si moc užila, byla to pro mě velmi cenná zkušenost. Už mám za sebou pár akcí jako dobrovolník, ale málokdy to bylo takto profesionálně zařízené a ještě nikdy jsem se nesetkala s nikým, kdo má za sebou kriminální minulost. Den jsem si velmi užila a nebráním se další akci tohoto typu.”

Máte chuť to také zkusit? Ať jste zaměstnanec nebo majitel firmy, obraťte se na nás, těšíme se na další spolupráci při péči o zahradu i vaše týmy.

Za rok 2019 děkujeme dobrovolníkům z těchto firem:

Moneta Money Bank

Verizon Czech s.r.o.

Air France – KLM

Kaufland Česká Republika

Antmann s.r.o.

Comdata Czech a.s.