Aktuality

„Musíme do toho jít s otevřenou myslí,“ říká HR Business Partner Iveta Kalhotková ze společnosti Makro Cash & Carry ČR

Jaké jsou zkušenosti personalistek s Pohovory nanečisto?

Trestní minulost už nemusí být při hledání práce takovou překážkou jako v uplynulých letech.  V současné praxi zaměstnavatelé čistý výpis z Rejstříku trestů požadují méně, i kvůli nedostatku lidí na trhu práce.

Na druhou stranu je důležité, aby lidé, kteří prošli vězením, byli na vstup do zaměstnání dobře připraveni. O to se snaží RUBIKON Centrum – například i aktivitou Pohovory nanečisto. Ze zkušenosti ale víme, že klíčem k úspěchu je nejen příprava kandidátů na vstup do práce, ale i podpora po nástupu do zaměstnání včetně pomoci při řešení dluhů a zvládání financí.

Iveta Kalhotková se spolu se svou kolegyní Zuzanou Donné ze společnosti Makro Cash & Carry ČR v srpnu poprvé zúčastnily Pohovorů nanečisto, které RUBIKON Centrum pravidelně pořádá. Jde o simulované pracovní pohovory, na kterých mají zaměstnavatelé možnost poznat kandidáty Pracovní agentury RUBIKON. Na druhou stranu lidé, kteří mají za sebou trestní minulost a hledají práci, mají možnost vyzkoušet si, jak pracovní pohovor probíhá, získat nové zkušenosti a posílit sebevědomí. Od personalistů dostávají cennou zpětnou vazbu, co se jim povedlo a co naopak na dalším pohovoru vylepšit. I když to není cílem akce, řada kandidátů odchází z Pohovorů nanečisto s reálnou nabídkou práce.

Makro Cash & Carry ČR je na českém trhu významný zaměstnavatel, který se jako většina firem potýká s nedostatkem zaměstnanců. V současné době zatím žádného zaměstnance s trestní minulostí neeviduje, ale účast na Pohovorech nanečisto je důkazem toho, že i tato společnost přemýšlí o této možnosti. A proč? Více se dočtete v následujícím rozhovoru, který proběhl těsně po skončení Pohovorů nanečisto.

Na českém trhu stále přetrvává nedostatek pracovních sil. Jak je to u vás?

Kalhotková: Ano, chybí nám zaměstnanci stejně tak jako každému dnes na trhu práce, a jde to napříč pozicemi. Trh je nasycený. Už to není tak, že my jen čekáme, až nám přijdou životopisy, ale volíme i jiné cesty. To je ta základní změna, kterou vidím posledních pár let.

Donné: Pokud se budeme bavit o Makro Cash & Carry ČR, tak v současné době nejvíce poptáváme pracovní pozice asistent prodeje a řidiči sk. „B“.

Máte už zkušenosti se zaměstnáváním lidí s trestní minulostí?

Donné: Momentálně nevím o nikom, koho bychom s trestní minulostí měli ve stavu zaměstnanců.

Kalhotková: V požadavcích nástupu máme čistý výpis z Rejstříku trestů zatím u všech pozic. I vzhledem k tomu, že se u nás pracuje s ceninami a hotovostí, tak na některé pozice je to nevyhnutelné. To, že tady sedíme, je ale důkaz toho, že přemýšlíme, že na některé pozice tento požadavek opustíme.

Proč jste teď v Makru ochotni to změnit?

Donné: Protože přišla příležitost poznat vaši činnost a pro nás je to další sociální rozměr, jak pracovat s konkrétní cílovou skupinou.

Kalhotková: Já už jsem s RUBIKONEM spolupracovala, respektive společnost, ve které jsem dříve pracovala. Měli jsme jednoho, dva lidi do call-centra. Nebrali jsme to jako překážku a tu šanci jsme dali.

Máte v Makru obavy ze zaměstnávání lidí s trestní minulostí?

Donné: Když už bychom se takového člověka rozhodli zaměstnat, tak budeme společně pracovat na tom, jak tomu člověku pomoci a co nejrychleji ho integrovat do pracovních procesů.

Kalhotková: Člověk do toho musí jít s otevřenou myslí. Na druhou stranu být připraven, že se něco může pokazit. Ale pokud bychom do toho šli s obavami, tak to nemůže fungovat.

Tohle je vaše první zkušenost s Pohovory nanečisto, jaké jsou vaše první dojmy?

Kalhotková: Za mě pozitivní.

Donné: Za mě jednoznačně také. Byla jsem překvapená, nevím, jestli je to to správné slovo, ale úrovní uchazečů. Tou jejich otevřeností, že jsou schopní o sobě mluvit a o tom, co bylo v minulosti. Měli jsme čtyři kandidáty, dva věděli, co v životě hledají a co chtějí, ale na druhou stranu, když nevědí, tak to asi taky není špatně, protože když přijde ta správná příležitost, tak ta je dokáže nasměrovat. Jsou lidé, kteří za sebou nemají trestní minulost a třeba se v životě nikdy profesně nenajdou.

Je pro vás jako personalistky důležité, jak by kandidát na pracovním pohovoru mluvil o své trestní minulosti?

Donné: To se nedá generalizovat. Když už na pohovor přijde, tak je zřejmě připravený o své minulosti mluvit. Ale v první fázi bych rozhodnutí nechala na něm. Není na místě vytvářet tlak a záměrně dotyčného vyvádět z míry.

Kalhotková: Pro mě je důležité, aby ten člověk byl připravený na doplňující otázky. Aby to nebral, jako útok na jeho osobu, ale jako dialog. Protože i z toho si udělám závěry, jak to má uzavřené, jak k tomu přistupuje, jestli to je opravdu něco, co už nechce v budoucnu opakovat. Být připravený doplnit informace.

Jak na vás působili kandidáti, co tu dnes byli?

Kalhotková: Kdybych nevěděla, jakou minulost za sebou mají a že přicházejí z nějakého důvodu, tak bych ten rozdíl nepoznala. Pro mě by to byl kandidát, který se zkrátka bojí na pohovoru z nějakého důvodu, není mu ta situace příjemná.

Donné: Já často pohovory nedělám, spíše už jen na vyšší pozice, ale zpětná vazba pro vaše kandidáty může být, že jsou lidé, kteří se ucházejí na vyšší manažerské pozice a zdaleka nemají vyjadřovací dovednosti, jaké bychom na této pozici očekávali.

Kalhotková: Na závěr bych chtěla říct, že oceňuji vaši práci. Myslím, že to jsou lidé, kteří když uspějí,  tak tu práci opravdu ocení.

Za rozhovor děkujeme!

 

Jak probíhají Pohovory nanečisto, můžete vidět v našem videu: