Aktuality

Společné balení dárků pro děti, které mají rodiče ve vězení

I my plníme dětem, které mají rodiče ve vězení, přání. Opět jsme se letos zapojili do projektu Andělský strom Mezinárodního vězeňského společenství. Projekt pomáhá získat vánoční dárek dětem odsouzených rodičů. Děti dostanou dárek spolu s dopisem, ve kterém rodič vyjadřuje svou lásku k dítěti. Tento dárek bývá mnohdy jediný, který dítě na Vánoce vzhledem k finanční situaci rodiny dostane.

Pro několik dětí jsme dárky nejen nakoupili, ale pomáhali jsme i při balení dalších darů. Do akce v našem Komunitním centru a zahradě Kotlaska na Praze 8 se zapojili i naši současní či bývalí klienti. Sami totiž zažili chvíle, kdy nemohli z vězení poslat svému synovi či dceři dárek.

Jak se dočtete na stránkách Andělského stromu, děti nemohou za chyby svých rodičů, přesto nesou jejich důsledky. Většina rodičů při páchání trestné činnosti nedomýšlí, co to může přinést jejich dětem. Následky jsou devastující. Odloučení od rodiče, finanční propad (ztráta příjmu rodiče, dluhy, exekuce), nestabilita rodiny, nejistota, strach, stud…

Posílení rodinných vazeb mezi odsouzenými a jejich dětmi je účinný prostředek pro snižování recidivy vězněných. Pokud odsouzený zůstane ve vztahu se svou rodinou a dětmi, jeho motivace nevrátit se znovu za mříže je mnohem vyšší než u odsouzených, které vazby na svou rodinu nemají.