Příběhy

Zdeňka

Paní Zdeňka: V jedenapadesáti jsem začínala znovu.
Zdeňka do svých padesáti let žila tak, jako většina z nás. Vychovala dvě děti, pracovala, trávila čas s partnerem. Pak se ale svojí chybou dostala do průšvihu, který skončil podmíněným trestem.

Paní Zdeňka: V jedenapadesáti jsem začínala znovu.

Zdeňka do svých padesáti let žila tak, jako většina z nás. Vychovala dvě děti, pracovala, trávila čas s partnerem. Pak se ale svojí chybou dostala do průšvihu, který skončil podmíněným trestem.

Co jste vystudovala?
Mám maturitu ze strojárny a pak jsem ještě pokračovala na Vyšší odborné škole sociálně právní. Ale dělala jsem spoustu různých zaměstnání. Pracovala jsem jako vychovatelka, energetička, sekretářka, úvěrová poradkyně nebo telefonní operátorka.

To je hodně pestrá kariéra. Která práce vás bavila nejvíc?
Bavily mě všechny, ale nejlepší asi bylo, když se mi narodily děti. Měla jsem dvě brzy po sobě, takže to bylo trochu náročné. Ale pěkné.

Když jste se obrátila na RUBIKON Centrum, byla jste v podmínce. Co se stalo?
V roce 2010 jsem se ocitla v hodně svízelné finanční situaci. Vyřešila jsem ji bohužel dost nešťastně – vzala jsem si půjčku na směnku… Navíc jsem podepsala, že za půjčku ručím veškerým svým movitým i nemovitým majetkem. Prostě všechno špatně. Jenže já tehdy žádný nemovitý majetek neměla, takže když jsem přestala být schopná půjčku splácet, věřitel na mě podal trestní oznámení. Dostala jsem tříletou podmínku za úvěrový podvod.

A přišla jste o práci.
O tu jsem přišla už dřív, to byl ostatně důvod, proč jsem nebyla schopná splácet. Navíc částka, kterou jsem měla každý měsíc platit, byla velmi vysoká. Se záznamem v rejstříku bylo hledání práce ještě mnohem těžší. Navíc mi tehdy bylo padesát a neuměla jsem jazyky.

Jak jste se dozvěděla o RUBIKONU?
Řekla mi o něm kamarádka, která četla nějaký článek v novinách. Tak jsem zavolala a domluvila si schůzku. Připadalo mi neuvěřitelné, že existuje organizace, která se věnuje lidem, kteří hledají práci a mají trestní minulost.

Jak to hledání probíhalo?
Nejdřív jsme s pracovní poradkyní daly dohromady pořádný životopis. Ten původní, který jsem si napsala sama, nebyl nic moc. Hodně mi pomohla účast na Pohovorech nanečisto. Vůbec jsem si totiž neuměla představit, že budu mluvit s cizím člověkem o tom, že jsem v podmínce. Navíc při pracovním pohovoru! Tyhle pohovory na zkoušku mi dodaly sebevědomí a odvahu.

Povedlo se najít práci?
Nejdřív jsem zkusila na vlastní pěst dělat realitní makléřku, ale nebylo to ono. Potřebovala jsem stabilní příjem, abych mohla splácet dluh. Nakonec jsem zakotvila v jednom call centru jako telefonní operátorka. Zaměstnavatel nejdřív váhal, jestli mi dát šanci. Už na pohovoru jsem mu totiž řekla, jak se to má s mým trestním rejstříkem. Moc mi tehdy pomohla přímluva mojí pracovní poradkyně z RUBIKON Centra. Zavolala mu a vysvětlila, jak RUBIKON s klienty pracuje a doporučila mě.

Jak se vám daří dnes?
Pracuji v tomtéž call centru už tři roky a jsem spokojená. Dokonce jsem povýšila. To neříkám proto, abych se chlubila, ale myslím, že je skvělé, když vám někdo dá příležitost. Moc si toho vážím. Taky už jsem babička a často hlídám vnoučky, čas strávený s dětmi je úžasný. Mám skvělého partnera, už jsme spolu spoustu let a nedávno jsme se vzali. Sice mě pořád trápí velké dluhy, ale neztrácím naději, že to zvládnu!

Další příběhy