Aktuality

S mentorem přes Rubikon – příběh z Oráčova

Projekt S mentorem přes Rubikon chce zlepšit podmínky pro osoby opouštějící výkon trestu odnětí svobody prostřednictvím individuální komplexní práce s klienty před a po propuštění. Pod vedením odborných poradců s klienty pracují mentoři. Jejich vyškolení a následná podpora a vzdělávání jsou inspirovány dobrou praxí partnera projektu, norské organizace Wayback.

Do projektu je zapojena také Věznice Oráčov, kde s klienty pracuje odborná poradkyně RUBIKON Centra Alena Vyhnalová. Příběh jednoho z jejích klientů se zatím rozvíjí docela slibně:

„Pan Roman byl ve vězení opakovaně, má zkušenost s návykovými látkami (alkohol a pervitin) a uvádí, že jejich užívání i páchání trestné činnosti u něj vždy souviselo s tím, že skončil na ulici. Vnímá, že zajištění bydlení je pro něj a jeho další fungování na svobodě to nejdůležitější. Tentokrát chtěl mít bydlení zajištěné ještě před propuštěním. Kontaktovali jsme proto azylový dům v Hodoníně a ve spolupráci se sociální pracovnicí a sociálním kurátorem rezervovali pro Romana ubytování. Díky tomu a součinnosti s věznicí se podařilo vyplnit žádost o azylový dům a zajistit i potřebné potvrzení od lékaře. Roman tak byl mnohem klidnější, když věděl, že bude mít po výstupu z věznice zázemí. Těšil se na setkání s rodinou a na to, jak sestru a její děti vezme do cukrárny. Jeho cílem je najít si zaměstnání a poté samostatné bydlení v bytě, rád by si následně našel partnerku a založil vlastní rodinu.“

Romana propustili z Věznice Oráčov na konci července, ubytoval se v azylovém domě, ale vyhráno ještě zdaleka nemá. Se střechou nad hlavou a podporou odborné poradkyně a mentora má ale mnohem větší šanci překonat překážky, které mu stojí v cestě z vězení ke spokojenému životu bez konfliktu se zákonem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Projekt S mentorem přes Rubikon: Realizace programu Mentoring je podpořen grantem z Norska.

http://www.norskefondy.cz/

https://eeagrants.org/